REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 WTVID >> česká videa >  >> Editace videa >> Adobe Lightroom

Tipy, jak myslet a používat Lightroom více umělecky

Pokaždé, když zpracovávám jeden ze svých obrázků, dělám to úplně jiným způsobem. Možná vám to zní divně. Mám pocit, že články o zpracování obrazu jsou často plné nápadů na vzorce a základní kroky. Ale pro mě je to naprosto v rozporu se vším, čemu o fotografii věřím.

Proč neexistuje žádná magická formule

Říci, že existuje jeden vzorec, je jako říkat, že existuje jeden pro vytváření velkého umění, a pokud bychom se jím řídili, byli bychom všichni skvělí umělci. Ale to se na to dívá ze špatného úhlu. To vyžaduje něco mimo vás, abyste mohli podávat dobré výkony. Ve skutečnosti jedinou šancí (doslova jedinou), kterou má kdokoli z nás, jak pořídit skvělé fotografie, je umožnit, aby ty nejunikátnější části nás samých proudily ven.

Tím nechci říct, že pro vás nemám skvělou radu. Dělám! Je to však založeno na mé filozofii, že každý obrázek je jedinečný. Toto není zkušenost malování podle čísel – takže ke zpracování je třeba přistupovat pokaždé novým a novým způsobem.

Před zpracováním

Stejně jako u mnoha fotografií existuje několik různých způsobů, jak jsem na to mohl jít. Zpracování, stejně jako focení, je zcela subjektivní zážitek. To je ta největší zábava!

Na rozdíl od ostatních fotek, které jsem uvedl v tomto článku a které byly všechny pořízeny toho samého krásného rána v Hampstead Heath v Londýně, na této fotce jsem nechtěl mít na fotce tu mlhu. Se zářivými barvami listů mi to nefungovalo. Místo toho jsem vylepšil tu sytou barvu a dodal listům silný kontrast s tmavými větvemi.

Pro mě je to spíše přirozený vzhled, který byste viděli, když jste v lese. Použil jsem modul HSL k nasycení barevných kanálů jednotlivě s trochou čistoty v základním modulu. K provedení velké změny nebylo zapotřebí velkého úsilí.

Po zpracování.

Pro každý obrázek použijte jedinečný přístup

Nefotili byste všechny své snímky stejnou rychlostí závěrky? Když fotíte, i když fotíte na plně automatický režim, reagujete jak na objekt, tak na světelné podmínky kolem vás. Nastavujete a pracujete s tím, co tam je. To je stejný přístup, který musíte použít při zpracování obrázků.

Rád přemýšlím o zpracování obrazu jako při vytváření obrazu. Je to organický, subjektivní, nestrukturovaný proces, při kterém přecházím mezi nástroji tam a zpět a používám trochu toho, trochu toho, dokud neuvidím něco, co chci.

Před zpracováním.

Tento obrázek již obsahuje všechny prvky pro dobrou fotografii. Je zde atmosférické světlo, které můžete skutečně cítit, a samotná kompozice holého divokého stromu je silná. Takže to, na co jsem se při zpracování zaměřil, bylo zvýraznit barvy a zlepšit atmosféru a pocit chladu, ponurosti a mlhy. Navíc jsem si myslel, že modrý/oranžový rozdělený tón bude vypadat cool a když ho doplníte trochou zrna, bude to mít pocit nostalgie...Jsem velmi nostalgický ohledně stromů (věc z dětství).

Po zpracování v Lightroom.

Jak to můžete použít na své fotografie?

Můj přístup může znít trochu neužitečně – chci říct, že když vám nemůžu říct vzorec, pět kroků k úspěchu, tři klíče, které každý potřebuje, jak se to můžete naučit? No, můj přístup může trvat déle, než se naučím, ale skončíte s mnohem silnějšími obrázky. Vytvoříte obrázky, které jsou silné, působivé a jedinečné.

I když je Lightroom o naučení se softwarového programu, doporučuji vám nepoužívat jej s technickým myšlením. Použijte jej s kreativním, uměleckým myšlením. Použijte jej jako štětec, pero nebo fotoaparát. Pamatujte, že tvoříme – neřešíme zde problém algebry!

Před

Po

Co mě zde oslovilo, byl lehce mystický pocit. Přimělo mě to myslet si, že cesta vede do kruhu víl. Takže moje práce v Lightroomu odrážela tuto vizi a to je to, co jsem vytvořil (vpravo nahoře). Chtěl jsem velmi surrealistický vzhled. Použil jsem rozdělené tónování v zelené a modré barvě a také vinětu a velmi intenzivně jsem vyzdvihl černou pomocí základního panelu. Co jsem ignoroval, byl histogram, který byl celý zmáčknutý doprava, ale na tom nezáleží.

Chtěl jsem velmi surrealistický vzhled. Použil jsem rozdělené tónování v zelené a modré barvě a také tmavou okrajovou vinětu a velmi intenzivně jsem zvýraznil černou pomocí základního panelu. Co jsem ignoroval, byl histogram, který byl celý stlačený doprava, ale to nevadí. Umění je vždy trochu chaotické, že?

Před a po krok za krokem

Je to kreativní, organický a zábavný proces. Jakmile si projdete všechny moduly Lightroom (pokud jsou potřeba), nebojte se vrátit, upravit a zahrát si.

Chci vás tedy podrobně provést kroky, jak jsem obrázek zpracoval. Doufám, že to podnítí spoustu nápadů, jak vám pomoci zpracovat ten váš. Fotím z toho přímo z fotoaparátu:

Před snímkem přímo z fotoaparátu.

K tomu:

Dokončený obrázek zpracovaný v Lightroom.

Připojit k obrázku

Podívejte se na obrázek. Co vás nutí myslet, cítit nebo si představovat? Jaké vlastnosti můžete vycítit na obrázku, se kterým můžete pracovat a vykreslit? Výukové programy Lightroom, které sledujete a čtete, vám řeknou, jak používat posuvníky atd., ale obvykle vám neřeknou, kdy je použít. Tento proces poznávání, kdy použít určité nástroje, spočívá v tom, abyste se skutečně zapojili do svého obrázku a naučili se používat přirozené vlastnosti fotografie, aby vás vedly.

Může to znít jako samozřejmost, ale myslím si, že je to zásadní krok, který většině lidí uniká. Často se tak soustředíme na to, abychom to udělali, nebo abychom připravili tlačítka ke stisknutí, že opustíme uměleckou část naší mysli a skočíme příliš rychle do technické. Reagujte tedy na předmět, barvy a náladu fotografie. Tady nejsou žádné předvolby, prosím!

Nejdříve základní panel

Můj další krok s tímto obrázkem byl s panelem Základní. Většina obrázků začíná zde, protože možná budete chtít ovládat tóny před zahájením práce s barvami. Tento obrázek byl opravdu plochý, takže jsem chtěl zvýšit kontrast snížením stínů a zvýšením bílé. Mnohem konkrétnější ovládání získáte, když použijete posuvník Světla, Stíny, Bílá a Černá než pomocí posuvníku Kontrast nad nimi. Takže zde jsou nastavení, která jsem použil:

 • Zvýraznění -94
 • Stíny -50
 • Bílí +50
 • Černoši -31
 • Sytost +50
 • Expozice -0,20
 • Kontrast +19

Tyto změny přinesly následující výsledek:

Nyní mám dobré tmavé tóny na stromech a několik jasných bílých na obloze (vše obsaženo v histogramu). Určitá saturace mi dává dobrou představu o tom, jakou barvu by obrázek chtěl mít (jakým směrem se přirozeně naklání). V tomto případě je modrá.

Použití tónové křivky

Dále jsem se rozhodl použít panel Curve pro trochu větší změnu tónů; zvýraznění stínů a snížení světel. Nyní je obloha bohatší a tmavé oblasti vypadají méně zabláceně.

Dehaze

Bylo to opravdu krásné ráno s mlhou a stromy, nemluvě o fantastickém ptákovi (tam jsem měl štěstí!). To znamená, že jsem se díval na tento obrázek a cítil jsem, že chci vyzdvihnout mnohem více detailů ve vodě a domech. Mlha byla skvělá, ale byl jsem si docela jistý, že dokážu získat více detailů bez ztráty atmosféry. Moje odpověď byla Dehaze v modulu Efekty.

Dehaze je užitečný pro obrázky, jako je tento, ale může být opravdu velmi drsný, pokud si nedáte pozor. Zdálo se, že tento obrázek má +44 bez negativních efektů, jako je blokování barev a vytváření artefaktů, takže jsem ho tam nechal (viz níže).

Dehaze má tendenci si zahrávat se sytostí, což můžete vidět zde. Ale co, líbilo se mi to! Chtěl jsem odstranit část mlhy na vodě a domech a to fungovalo dobře. Mělo to také další účinek, že vynikl odraz stromů ve vodě.

Místní úpravy

V tomto okamžiku obvykle začnu moduly zapínat a vypínat, abych viděl, co se stane. Myslel jsem, že stíny stromů na pravé straně by mohly využít trochu detailů, takže jsem vytvořil masku pomocí nástroje štětec, abych je trochu zesvětlil. To také rozjasnilo oblohu za stromy a vše vypadalo méně zablácené. Potom jsem udělal totéž pro odraz.

Opravdu se mi líbila mlha na vodě, ale chtěl jsem, aby voda vypadala křupavě. Takže jsem přes to použil odstupňovaný filtr a dal Clarity až +74 a Exposure na +,60. Také jsem změnil barvu, aby odpovídala modré obloze. Nyní je mnohem větší oddělení mezi vodou a odrazem.

Pokud se mi moje práce do určité míry líbí, udělám snímek, abych mohl pokračovat v práci na obrázku, ale v případě potřeby se k této fázi vrátím později. Jsem s tím zatím docela spokojený. Nyní je čas, abych začal moduly znovu zapínat a vypínat, abych zjistil, co je třeba upravit.

Dále, viz níže, jsem se rozhodl použít poslední panel HSL (Hue/Saturation/Luminance) jen pro zvýraznění konkrétních barev, v tomto případě modré. (Nejsem si jistý proč teď, když se na to dívám...pravděpodobně bych to udělal znovu bez modrého posílení).

Zkusil jsem zesvětlit tóny ve stromech, které vypadají žlutě, ale LR to neměl a řekl, že je to ve skutečnosti modré. Je to pochopitelné, protože všechno je tak modré. Jediný žlutý, který mohl být zaměřen, byl ten poslední strom úplně vpravo. Končím tímto:

Závěr

Nyní – na poslední poznámce, Lightroom nikdy nezničí váš obraz ani neprovede trvalé změny. Proto máte nekonečné možnosti hrát a učit se, co je možné s tímto úžasným světem zpracování. Zpracování je druhá polovina fotografie, focení je jen první polovina. Nyní vám doporučuji:

Rád bych věděl, co si myslíte. Možná byste tento obrázek zpracovali úplně jinak? Možná se vám líbí, co jsem udělal, a možná ne? Dejte mi vědět, rád bych slyšel váš názor.


 1. Jak používat Instagram pro podnikání v roce 2019:Nástroje a tipy pro obchodníky

 2. Jak používat rámování pro efektivnější kompozice

 3. Jak používat selektivní barvy pro dynamičtější obrázky

 4. 7 tipů pro fotografování a zpracování Star Trails

 5. 3 tipy pro lepší převod černé a bílé pomocí Lightroom

 6. Jak používat předvolby Lightroom Develop, abyste se naučili tipy pro zpracování

 7. Jak porozumět a používat informační překryvnou vrstvu v Lightroomu

 8. Tipy pro zpracování zimní krajiny v Lightroom

 9. Jak uložit a používat stohovatelné předvolby Lightroom

 1. Tipy pro kreativní využití zrna v Lightroom

 2. 5 Lightroom tipů a triků pro začátečníky

 3. 4 tipy pro lepší černobílé fotografie v Lightroom

 4. Jak používat import a export předvoleb v Lightroom Classic CC

 5. Tipy pro správu digitálního šumu v Lightroom a Photoshop

 6. 6 typů náhledů Lightroom (a jak je používat)

 7. Jak používat Lightroom (Nejlepší průvodce tipy pro Lightroom!)

 8. Jak používat štětce a masky v Lightroom

 9. Jak používat kouřové granáty a kouřové bomby pro vzrušující fotografie

Adobe Lightroom