REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 WTVID >> česká videa >  >> video >> Video produkce

Tipy pro střih videa pro začátečníky

Takže jste natočili film, natočili nějaký videoobsah nebo natočili hudební video. Co teď? Mít skvělé záběry je jedna věc, ale dát je dohromady poutavým a pohyblivým způsobem, který diváky zaujme, je věc druhá. Střih v postprodukci vyžaduje kombinaci kreativity a technických znalostí a vyžaduje praxi. Připojte se k nám a podívejte se na způsoby, jak učinit proces úpravy videa co nejhladší a nejproduktivnější.

Tipy a triky pro úpravu videa

Výběr softwaru

Prvním krokem k úpravě videa je výběr softwaru, který budete používat. Je důležité najít software, který vám vyhovuje, má funkce pro to, co potřebujete, a funguje s vaším počítačem. Nejlepší možnosti pro editační software jsou After Effects, Final Cut Pro, Premiere Pro a Avid Media Composer. Některé méně známé možnosti zahrnují Lightworks a Sony Vegas, takže stojí za to se na ně také podívat. Pro základní úpravy videa nebo začátečníky je iMovie skvělou bezplatnou možností!

Je dobré si předem vyzkoušet některé bezplatné zkušební verze softwaru. To vám může pomoci zjistit, které použití je pro vás nejjednodušší a které poskytuje požadovaný výsledek.

Počítač

Nebudeme vám radit, jaký počítač nebo notebook používat, ani zda používat Mac vs PC. Nejdůležitější je možnost ukládat velké soubory bez obav z pomalého vykreslování. Investice do úložného disku vám umožní rychlejší přístup k souborům a urychlí proces. Doporučujeme také zvýšit paměť počítače (neboli „RAM“) alespoň na 8 GB. Podívejte se také na doporučenou grafickou kartu a procesor pro váš software. Použití externích pevných disků pro vaše záběry také pomůže uvolnit více paměti počítače. Pevné disky USB fungují skvěle!

Střih a výběr klipů

Výběr klipů může být složitý, když máte hodně záběrů. Naší radou je zapamatovat si cíl svého videa. Jaký je příběh a čeho se snažíte dosáhnout? Vyberte si klipy, které skutečně vyjadřují jakoukoli emoci, a objednejte si je za pochodu, abyste odstranili přebytečné nežádoucí záběry. Vraťte se zpět k scénáři, který jste vytvořili pro natáčení, aby bylo pořadí také jasné!

Udělejte si pořádek

Organizování úprav videa může mít zásadní význam. Uspořádejte své projekty a soubory do složek a ujistěte se, že víte, kde jsou umístěny vaše záznamy, projekty, zvukové soubory a obrázky. Pokud máte potíže s rozhodováním mezi klipy, uložte zálohy do jiné složky, abyste nepřišli o své alternativy.

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky jsou skvělým způsobem, jak rychle a snadno provádět funkce ve vašem editačním softwaru. Různé sady zkratek si můžete přizpůsobit podle toho, co vám vyhovuje, a s praxí to výrazně urychlí váš pracovní postup.

Proveďte průzkum a poznejte své podmínky

Možná na úpravách spolupracujete s dalšími lidmi nebo budete muset komunikovat s jinými editory nebo klienty pro svá videa. Zde je proto několik užitečných termínů, které se musíte naučit:

 • Jump Cuts – Vyřezávání dílů, abyste přeskočili nezajímavé momenty
 • J Cut – kde zvuk předchází videu
 • L Cut – kde zvuk předchází videu
 • Cutaways – Přidání přechodových prvků, jako je okolní prostředí, projíždějící auto atd. pro přidání významu nebo zvýšení nálady
 • Match Cut nebo Match Action – Sloučení dvou podobných záběrů nebo scén

Existuje spousta dalších pojmů, které je užitečné znát, takže si to předem prostudujte. Podívejte se na podobná videa v podobných stylech, získejte nápady a procvičte si to!

Korekce barev

Barvu lze použít k manipulaci nebo zvýraznění předmětů, vyvolání emocí a převedení nálady scény. Dnešní editační programy poskytují mnoho možností úprav barev a tyto možnosti zahrnují korekci barev a odstupňování barev. Korekce barev zajišťuje, že barvy jsou konzistentní, a odstupňování barev vám může dát film jiný vzhled. To pomáhá odlišit scény a ukázat rozdíl, jako jsou flashbacky a aktuální okamžik.

Výběr hudby

Hudba je nesmírně důležitým prvkem videí. Výběr správné skladby a její správné licencování může znamenat velký rozdíl. Vaše hudba by měla doplňovat náladu nebo poselství videa. Prvním krokem je vytvořit seznam žánrů, které by s vašimi záběry a příběhem fungovaly. Pomůžeme vám najít skvělou hudbu pro vaše videa. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, jak na to!

Text a grafika

Pokud chcete přidat text nebo grafiku, můžete to udělat pomocí softwaru pro úpravy. Existují hotové šablony pro After Effects od RocketStock, pokud chcete rychle najít něco, co funguje. Textové nápady mohou zahrnovat úvodní nebo závěrečné titulky, billboardy a nadpis. Udržujte svůj text jednoduchý, nepřetěžujte záběry a příliš nevysvětlujte!

Exportování

Jakmile je vaše video hotové a připravené k exportu, můžete být v pokušení exportovat ho v největším rozlišení. Funguje to pro kina a obrazovky HD, ale pokud budete video zveřejňovat online, měli byste exportovat menší verze ve vysoké kvalitě.

Při exportu pro web je cílem vytvořit soubor, který si zachová vysokou kvalitu, aniž by byl příliš těžký pro nahrávání. Pokud si nejste jisti, jaké nastavení exportu použít, nemějte obavy. Všechny weby jako YouTube, Facebook a Vimeo mají doporučená nastavení exportu. Proveďte průzkum doporučených nastavení exportu pro různé platformy, jako je Vimeo, Facebook a Instagram. Zde se můžete podívat na náš článek o doporučeních videí na Instagramu.


 1. 8 tipů na vytvoření marketingového videa pro začátečníky

 2. Tipy pro úpravu videa Magix Movie Edit Pro pro začátečníky

 3. 10 užitečných tipů pro rychlejší úpravy videa

 4. Pět jednoduchých tipů pro rychlý střih videa

 5. Pět profesionálních tipů pro úpravu vertikálního videa

 6. Tipy pro přidávání hudby k filmům při úpravách videa

 7. Pět tipů pro úpravu vertikálního videa

 8. Užitečné tipy pro začátečníky, jak urychlit následné zpracování videa

 9. Úpravy videa pro začátečníky:Tipy a nástroje pro začátek

 1. Tipy pro střih videa pro začátečníky

 2. Jak vytvořit video na YouTube:16 tipů pro začátečníky

 3. Střih videa pro N00bs

 4. 14 tipů pro střih videa pro střih dokumentu

 5. 5 tipů pro úpravu videa v rychlém tempu

 6. Základy úpravy videa:5 tipů pro používání hudby a hlasových záznamů

 7. 5 rychlých tipů pro úpravu hudby ve vašich video projektech

 8. 10 základních tipů pro úpravu vašeho dalšího virového videa TikTok

 9. Základy úpravy videa pro začátečníky

Video produkce