REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 WTVID >> česká videa >  >> natáčecí zařízení >> natáčecí zařízení

Nejlepší nastavení pro fotografování ptáků

Nejlepší nastavení pro fotografování ptáků závisí na tom, zda se pokoušíte zachytit portrét v klidné chvíli nebo aktivního ptáka v letu. Existují samozřejmě různé způsoby, jak fotit ptáky, a k jejich zachycení je třeba přizpůsobit svůj přístup od okamžiku k okamžiku. Ukázali jsme vám nejlepší fotoaparáty pro fotografování divoké zvěře, ale jak využijete svůj kreativní nástroj naplno?

V této příručce jsme rozdělili různé typy fotografií ptáků, které byste mohli chtít pořídit, a poskytli jsme pro každou příležitost nejlepší nastavení pro fotografování ptáků. Ukážeme vám, jaká nastavení expozice použít, a také tipy na kompozici, ostření a mnoho dalšího.

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro základní fotografie ptáků

Nejsilnější zvířecí portréty jsou, když objekt zarámujete v úrovni jeho očí, a stejný princip platí pro portréty ptáků. Použití středně dlouhého až dlouhého teleobjektivu (něco kolem 300 mm až 500 mm) vám poskytne vhodnou vzdálenost od objektu a umožní vám jím vyplnit rámeček.

Posaďte se nízko na zem na její úroveň a zaměřte záběr. Nejen, že to poskytuje dobrý oční kontakt a maximální dopad, ale také to snižuje množství pozadí na obrázku. A co víc, tato dlouhá čočka, kterou používáte, pomůže rozptýlit pozadí díky své omezené hloubce ostrosti.

Budete chtít fotografovat v režimu priority clony a používat clonu přibližně f/4 nebo f/5,6. To zajistí dobrou úroveň rozostření pozadí, ale dostatečnou hloubku ostrosti, aby bylo zajištěno, že bude tvář ptáka zaostřena.

V závislosti na úrovních osvětlení neváhejte zvýšit ISO až na 1600 nebo 3200. Některé z nejlepších fotoaparátů pro fotografování ptáků produkují čisté snímky i při ISO 6400 a vyšších. Obecným pravidlem je však udržovat ISO na co nejnižší úrovni a přitom zachovat dostatečně vysokou rychlost závěrky pro danou scénu.

Dobrým pravidlem, které zajistí, že rychlost závěrky bude dostatečně rychlá, aby se zabránilo chvění fotoaparátu, je vynásobit faktor oříznutí fotoaparátu efektivní ohniskovou vzdáleností objektivu. Canon má například crop faktor 1,6x. Pokud jste tedy používali 300mm objektiv, 1,6×300 je 480 mm. To znamená, že budete potřebovat rychlost závěrky alespoň 1/500 s.

 • Nejlepší fotoaparát pro začátečníky pro fotografování přírody

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro portréty ptáků

 • Rychlost závěrky:1/200 s
 • Světelnost:f/8
 • Ohnisková vzdálenost:400–500 mm
 • ISO:400
 • Režim expozice:Priorita clony
 • Režim pohonu:Nepřetržitý
 • Režim ostření:Manuální

Ostré zaostření je rozhodující pro silné portréty ptáků, takže nejlepším způsobem, jak zajistit ostré oči vašich ptáků, je nastavit fotoaparát na manuální zaostření a předostřit na místo, kde očekáváte, že pták přistane. Pokud jste centrum sov a sokolnictví, bude to snadné předvídat, protože tam budou hřady, které používají. Doma si to nastavíte sami umístěním jídelního stolu s bidýlkem na místo vhodné pro fotografování z dálky.

Střední clona kolem f/8 poskytne dostatečnou hloubku ostrosti, aby byla zajištěna ostrá celá hlava ptáka, a zároveň zajistí dostatečné rozostření pozadí, aby jej nerušilo.

Když přemýšlíte o svém pozadí, zkuste ptáka zarámovat na jednoduchém pozadí, které se pěkně stáhne a pomůže mu v záběru vyniknout. Obecně platí, že vaše pozadí by nemělo soutěžit s ptákem o pozornost diváka. Role pozadí v ptačím portrétu je doplnit ptačí opeření.

Použití režimu kontinuálního snímání zajistí, že budete mít dostatek snímků, se kterými budete moci pracovat, pokud váš objekt udělá jen rychlou zastávku v boxech.

Další tipy, jak fotografovat ptačí portréty, najdete v našich průvodcích, jak fotografovat ptáky zblízka a jak fotografovat zahradní ptáky.

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro ptáky v letu

 • Rychlost závěrky:1/2000 s
 • Světelnost:f/4
 • Ohnisková vzdálenost:300–500 mm
 • ISO:400
 • Režim expozice:Priorita závěrky
 • Režim pohonu:Nepřetržitý
 • Režim ostření:Sledování objektu / AF zvířat / AF zvířecích očí

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro ptáky v letu bude záviset na denní době a na tom, jak jasná je obloha, ale obecně budete chtít co nejrychlejší rychlost závěrky. Za tímto účelem vám režim Priorita závěrky fotoaparátu umožní nastavit požadovanou rychlost závěrky a poté automaticky upravit další nastavení expozice, abyste toho dosáhli. Někdy možná budete chtít použít nižší rychlost závěrky, když panorámujete pro zachycení pohybu nebo když exponujete na západ slunce, abyste vytvořili siluetu.

Většina fotoaparátů má nyní režim AF pro sledování objektu, který je ideální pro zachycení ptáků za letu. A co víc, někteří výrobci mají režimy AF pro zvířata a režimy AF Animal Eye. Tyto režimy automatického ostření s detekcí objektu se staly jedním z nejlepších nastavení pro fotografování ptáků a značně usnadňují obtížnou práci při zachycení rychle se pohybujících zvířat.

Při skládání obrazu je důležitým hlediskem směr letu. Budete chtít více místa v rámu ve směru, kam pták letí. Ale pokud chcete dramatický oční kontakt, budete se chtít postavit tak, aby pták letěl směrem k vám. Čím blíže ji necháte přiblížit, tím větší a působivější se ve vašem záběru objeví. Režim sériového snímání vám opět pomůže zachytit řadu možností.

 • Jak fotografovat ptáky za letu fotoaparátem Nikon

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro ptáky na vodě

 • Rychlost závěrky:1/500 s
 • Světelnost:f/5,6 až f/11
 • Ohnisková vzdálenost:400–500 mm
 • ISO:400
 • Režim expozice:Priorita clony
 • Režim pohonu:Nepřetržitý
 • Režim ostření:Ruční nebo sledování objektu

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro ptáky na vodě skutečně závisí na tom, zda se snažíte zmrazit pohyb nebo zachytit klidnější portrét. Chcete-li zmrazit akci, budete potřebovat vyšší rychlost závěrky – pravděpodobně 1/1000 s nebo rychlejší. Pravděpodobně budete muset použít širší clonu, abyste dostali více světla do objektivu, abyste mohli fotografovat těmito rychlostmi. Případně můžete zvýšit ISO.

Měření je také jedním z nejlepších nastavení pro fotografování ptáků a může být zvláště obtížné při expozici ptáků na vodě. Použití možnosti bodového měření vašeho fotoaparátu vám pomůže získat přesnější expozice, které udrží ptáka pěkného a jasného a vaše pozadí tmavé.

Zde je také potřeba dávat pozor na složení. Stejně jako ptáci v letu chcete ptákům na vodní hladině poskytnout prostor, do kterého se mohou přesunout.


 1. Nejlepší fotoaparát pro začátečníky

 2. Jaký je nejlepší fotoaparát pro sportovní fotografii?

 3. Nejlepší fotoaparát pro fotografování divoké zvěře

 4. Nejlepší nastavení fotoaparátu pro pouliční fotografii

 5. Nejlepší DSLR pro svatební fotografii

 6. Nejlepší příslušenství pro filmovou fotografii

 7. Tipy pro fotografování východu slunce:Nastavení fotoaparátu pro východ slunce

 8. Nejlepší nastavení kamery pro okno

 9. Nejlepší nastavení fotoaparátu pro fotografování krajiny bez stativu

 1. 8 tipů pro dokonalé nastavení fotografování Měsíce

 2. 5 tipů pro lepší fotografování lesních ptáků

 3. 10 nejlepších předvoleb svatební fotografie pro Lightroom

 4. Nejlepší přednastavení Lightroom pro pouliční fotografii v roce 2022

 5. 10 nejlepších předvoleb Lightroom pro sportovní fotografii

 6. Nejlepší nastavení OBS pro počítač nižší třídy

 7. Nejlepší sada pro svatební fotografii

 8. Nejlepší nastavení fotoaparátu pro západy slunce

 9. Nejlepší nastavení fotoaparátu pro fotografování dopravních cest

natáčecí zařízení