REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 wtvid >> česká videa >  >> natáčecí zařízení >> Osvětlení

Světelný zdroj:Používání reflektorů jako profesionál

Reflektory jsou tak univerzální, užitečné a jednoduché, že je profesionální tvůrci videa nasazují i ​​do produkcí s vysokými nájemnými. Pokročilí amatéři možná vědí, jak používat reflektory pro venkovní výplňové světlo, ale to je pouze jejich nejviditelnější aplikace. Pojďme si tedy udělat rychlý přelet profesionálních reflektorových technik, jak venku, tak uvnitř.

Nejprve si udělejme rychlou taxonomii druhů reflektorů. Reflektory jsou pevné nebo pružné. Pevné reflektory mohou být pokryty (v pořadí, od nejjasnějších po nejměkčí) lesklým hliníkem, matným hliníkem, vrásčitým hliníkem nebo bílým papírem. Papírové reflektory jsou obvykle pěnové jádro:tuhý polystyren vložený mezi papírové povrchy a dostupný v každém uměleckém nebo řemeslném obchodě. (Tip:zaplaťte skromnou prémii za desky o tloušťce jednoho palce. Mnohem přežijí ty tenčí.)

Flexibilní reflektory jsou obvykle látky rozprostřené přes tenké kovové obruče, které lze složit pro skladování. Tkaniny mohou být kovové pro větší odrazivost nebo hladké pro měkký, difúzní efekt. Dodávají se v bílé nebo někdy zlaté barvě, z důvodů uvedených v postranním panelu.

Které si vybrat? Flexibilní reflektory jsou lehké a snadno se skladují, ale jsou nestabilní v jakémkoli větru, takže jejich světlo na obrazovce viditelně kolísá. Tvrdé reflektory se dají koupit levně (nebo je lze snadno vyrobit téměř za nic), ale jsou objemné a tuhé, takže je obtížné je přepravovat a skladovat.

Protože se tato zvířátka nejčastěji používají v otevřených prostorách, podívejme se, jak použít reflektory venku jako klíčová, výplňová, okrajová nebo pozadí. (POZNÁMKA:Pro zjednodušení vše popíšeme pomocí metafory ciferníku, s objektem uprostřed a videokamerou v šest hodin.)

Reflektorové klíčové světlo

Proč dělat ze svého primárního světla reflektor, když svítí slunce? Slunce je často ve špatné poloze nebo objekt stojí v přilehlém stínu. Slunce se ve skutečnosti může stát nádherným okrajovým světlem, které obkreslí hlavu a ramena objektu a oddělí je od pozadí.

Začněte tím, že objekt umístíte tak, aby za ním bylo slunce (mezi desátou a druhou hodinou). Poté použijte bílý reflektor umístěný mezi čtvrtou a osmou hodinou, blízko objektu a těsně pod úrovní očí, abyste vyplnili stíny nosu a brady. Chcete-li si vytvořit fantazii, použijte reflektor na obou stranách, s klíčem blíž, aby byl objekt na této straně světlejší.

Reflektorové klíčové světlo také funguje dobře, když je objekt ve stínu. Odrazte světlo dovnitř, pohybujte reflektorem dovnitř nebo ven, dokud nebude dvakrát až třikrát jasnější než světlo okolního stínu, které nakonec vytváří výplň.

Světlo naplnění reflektoru

Častěji budeme používat slunce jako klíč a reflektor pro výplň, přičemž každý světelný zdroj bude umístěn mezi třetí a devátou hodinou, i když osobně omezuji oblouk na našem ciferníku na čtyři až osm. Jako vždy umístěte reflektor těsně pod úroveň očí objektu, abyste vyplnili stíny nosu a brady. Příliš vysoká pozice vytváří efekt Hitlerova kníru a příliš nízká vytváří upíra. Pokud je slunce v sedm až osm hodin, můžete často dosáhnout pěkného efektu s reflektorem až do třetí hodiny a vyplnit tak profil objektu.

Každý typ reflektoru může a měl by být použit pro plnění. U detailních záběrů vypadá difúzní bílá karta nejpřirozeněji, ale její intenzita je příliš nízká pro házení vyžadované u delších záběrů. Pokud máte krátkou ruku, požádejte subjekty, aby na sebe zamířily bílou kartičkou, drženou pod čarou rámečku, aby si mohly zblízka prohlédnout. Často to funguje skvěle.

Pokud je potřeba vyšší intenzita, použijte modely z hliníku nebo kovové tkaniny. Mají dostatek průbojnosti, aby efektivně fungovaly i mimo dosah fotoaparátu. Vždy se snažte používat nejměkčí verzi, která zajistí dostatečnou výplň, počínaje modelem z kovové tkaniny.

Použití hliníkových reflektorů pro klíčové nebo výplňové světlo vyžaduje opatrnost, protože vrhají tvrdý, úzký paprsek a mohou způsobit, že subjekty nehezky mžourá. Ujistěte se, že je umístíte dostatečně daleko, abyste snížili jejich intenzitu.


Světlo ráfku reflektoru

Tyto tvrdé hliníkové povrchy jsou ideální pro nasvícení předmětu, zvláště když je slunce mezi čtvrtou a osmou hodinou. Umístěte reflektor velmi vysoko a naproti slunci nebo co nejblíže naproti, přičemž zůstaňte mimo záběr.

Osvětlení ráfku funguje nejlépe, když druhý reflektor dodává světlo, jak je popsáno v předchozí části. Pokud je slunce dostatečně blízko šesté hodině a dostatečně nízko na obloze, může být úplné světlo zbytečné, ale zlatá záře okrajového světla může vypadat úžasně.

Když je objekt ve stínu, osvětlení okraje nefunguje, pokud se chráněné místo nenachází mimo slunnou oblast. Tvrdá hliníková jednotka na slunci může často odrážet světlo od druhé tvrdé jednotky ve stínu a zpět na vlasy a ramena objektu. K tomu slouží světlé hliníkové reflektory:velmi dlouhé paprsky relativně úzkých světelných paprsků. V jasném slunečním světle jsem viděl tvrdé hliníkové jednotky umístěné až 100 stop daleko, z této polohy mohou šířit široké, rozptýlené světlo na předměty, aniž by je poranily oči.

Podsvícení reflektoru

Předpokládejme, že máte objekt na slunci s řekněme zastíněnou zdí budovy jako pozadím. Díky tomu je skvělá expozice obličeje, ale často nudné pozadí. Chcete-li to zažehnout, vyplňte zadní stranu jedním nebo více reflektory z tvrdého hliníku (měkčí modely mají příliš nízkou intenzitu na to, aby fungovaly).

Zde jsou klíčem k úspěchu úhel a vzdálenost. Pokud je stěna rovnoběžná s 12 hodinou za objektem, snažte se přiblížit reflektor co nejblíže k 11 hodině (úhel slunce to dovolí), aby se pozadí rozložilo šikmým zábleskem světla.

Pokud máte prostředky, zaměřte více reflektorů na různé oblasti pozadí (použil jsem tři nebo čtyři). S opatrností můžete vytvořit pestré a zajímavé světlo, které vypadá docela přirozeně.

Nebo můžete jít o krok dále a použít improvizovaný soubor cookie. Sušenka, zkratka pro „cukaloris“ (slovo ztracené v mlhách divadelní historie), je šablonový vzor listů, tyčí nebo čehokoli, co se vám líbí, který je umístěn mezi reflektor a povrch. Soubory cookie vytvářejí zajímavé vzory světel a stínů.

Tvrdé hliníkové reflektory vrhají koncentrovaný světelný paprsek, který před ně můžete umístit sušenky a vytvořit povrchové vzory. Chcete-li ovládat efekt, posuňte sušenku blíže k reflektoru pro měkčí okraje nebo dále oddalte pro tvrdší. Kvůli velkým povrchovým plochám reflektorů musí být sušenky mnohem větší než ty, které se používají v interiéru s reflektory. Venku občas improvizuji a použiji uschlou větev, na které je ještě listí. I když se listy pohybují ve větru, efekt na pozadí je zcela přirozený.

Reflektory v interiéru

Reflektory nejsou v interiéru tak univerzální, protože světelné zdroje, na kterých závisí, nejsou tak silné jako sluneční světlo. I přesto je můžete snadno použít k tomu, aby jedno světlo vykonávalo práci dvou.

Pokud pracujete pouze s jedním reflektorem, použijte jej jako klíčové světlo a na opačnou stranu umístěte mimo rámeček velkou bílou kartu. Výsledkem je velmi měkké, přirozeně vypadající výplňové světlo. Přirozeně tvrdý bodový paprsek můžete dokonce trochu změkčit difuzí odstředěného skla (např. filtr pece) a přesto vyzařovat dostatek světla pro reflektor.

I když máte více reflektorů, možná budete chtít jemnější vzhled vašeho osvětlení. Chcete-li toho dosáhnout, otočte světla od objektu a odrazte je zpět pomocí reflektorů. V této aplikaci fungují kovové tkaniny nebo zvlněné hliníkové typy lépe než ultra měkké bílé karty. Když jsem to dovedl k logickému závěru, viděl jsem studia s bílými stěnami o rozměrech 8×8 stop na otočných stojanech, díky nimž jsou reflektory velkých rozměrů poskytující měkké osvětlení v kvalitě světla oken.

Takže je tu rychlý přehled o reflektorech. Jakmile uvidíte, jak jsou všestranné, uvědomíte si, že reflektory nejsou světly pro produkce sužované chudobou:jsou to všestranné nástroje, které profesionálové používají neustále.

[Sidebar:Going for Gold]
Pěnové jádro, látka a dokonce i některé tvrdé reflektory mohou být místo bílé obarveny zlatou barvou. Obručové a látkové jednotky jsou někdy oboustranné, s jednou stranou zlatou a jednou stříbrnou.

Zlaté reflektory jsou velmi užitečné pro zahřívání světla, které vrhají. Zde je jen několik způsobů, jak je použít:

 • Chcete-li simulovat magickou hodinu západu slunce.
 • Působí proti přirozeně namodralému nádechu otevřeného stínu.
 • Pro zahřátí jednoho zdroje světla (také užitečné při vytváření efektů den za noc).
 • Chcete-li přidat půvab detailním záběrům, ať už jako výplňové světlo, nebo jako teplé světlo na vlasy a ramena.

  Nejekonomičtějším způsobem, jak získat teplý reflektor, je koupit kus tónovaného pěnového jádra. Místo pravého zlata vyzkoušejte pro začátek světlejší žlutou barvu a poté experimentujte, dokud nenajdete, co vyhovuje vašim potřebám.

  [Postranní panel:Přiblížení]
  Teleobjektiv je vynikající pro záběry zblízka. Nejen, že lichotí lidským tvářím, ale obsahuje méně pozadí, což vám umožní proklouznout reflektory až na pozici jedenácté hodiny.


  1. Hledání světla, Část 1:Použití přirozeného světla k vytvoření výjimečných fotografií

  2. Použití difúze

  3. Rozhovory s osvětlením

  4. Vyvážení bílé pro film a video:průvodce pro začátečníky

  5. Klíč, výplň a zpět:Pohled na nová světla

  1. Varizoom VZ S2010 Recenze LED světla na kameře

  2. Den pro noční střelbu výukový program

  3. Fotografie v přirozeném světle:Rychlý průvodce, jak dosáhnout takové záře

  4. Světelný zdroj:Dávka reality

  5. Tipy na umělé osvětlení od milovníka přirozeného světla!

  Osvětlení