REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 wtvid >> česká videa >  >> video >> Fotografické tipy

Malá hloubka ostrosti pro začátečníky:Komplexní průvodce, jak ji používat


Zvýraznit :Malá hloubka ostrosti znamená, že je zaostřená pouze malá část vaší scény, zatímco většina pozadí je rozmazaná.

hloubka ostrosti. Je to termín často používaný jak ve fotografii, tak ve filmové tvorbě. Co to ale znamená a jak to ovlivní vaše fotky a videa?

Malká hloubka ostrosti pro začátečníky:Komplexní průvodce jejím používánímHloubka ostrosti označuje oblast vašeho obrázku, která je „přijatelně ostrá“, ať už je nehybná, nebo se pohybuje. Případně, jaká část obrázku je zaostřená a jaká část je rozmazaná.

Malá hloubka ostrosti znamená, že rovina zaostření nebo ostrý prostor kolem vašeho ohniska je relativně malý a pozadí je hodně rozmazané. Menší hloubka ostrosti snižuje rozmazání pozadí na snímcích.Přechod od ostrého k rozmazanému je pozvolný:přes obraz neuvidíte čáru, která se náhle změní z ostrého na rozostřený. K této změně však dochází rychleji u snímků s malou hloubkou ostrosti.

U záběru s větší hloubkou ostrosti trvá přechod z ostrého do rozmazaného déle, což vyvolává dojem, že je zaostřeno větší množství scény.

Proč chcete použít malou hloubku ostrosti?Proč byste měli chtít používat malou hloubku ostrosti, když to způsobí, že velká část scény je rozmazaná nebo neostrá? Není lepší použít hloubku ostrosti, která udrží všechno, nebo téměř všechno, zaostřené? Ne to není. Ne, vůbec ne.

Existuje několik důvodů, proč byste mohli chtít použít malou hloubku ostrosti, prvním z nich je, že se vám líbí, jak vypadá. Pokud se vám líbí efekt zaostřeného objektu vyčnívajícího z rozmazaného pozadí, je tato technika dobrou volbou.

Jsou však chvíle, kdy je vyžadována malá hloubka ostrosti. Pokud je pozadí rušivé nebo ošklivé, jeho rozmazáním získáte atraktivnější snímek a pomůžete udržet pozornost diváků na dané téma. Jejich pohled nebude bezcílně bloudit při hledání ohniska.

Případně můžete chtít záměrně rozostřit pozadí a zároveň zachovat ostrý předmět, abyste si pomohli při vyprávění. To zajistí, že vaše publikum pochopí, kdo nebo co je předmětem scény a kam by mělo zaměřit svou pozornost.

Izolace vašeho subjektu má také emocionální důsledky. Mohli byste divákům naznačit, že jsou osamělí nebo se bojí. Může to také znamenat, že váš subjekt je volný nebo ztracený ve svých vlastních myšlenkách.

Chcete se dozvědět více tipů a triků pro tvorbu obsahu? Přečtěte si tyto články, které vám pomohou růst:

 • Úplný průvodce mikrofony a klopovými mikrofony Lavalier
 • Nejlepší zvukové rekordéry pro tvůrce na cestách
 • Nejlepší brokovnicové mikrofony pro tvůrce obsahu
 • Proč je zvuk videa důležitý a 3 tipy na jeho zlepšení
 • Dokonalý průvodce vytvářením poutavých cestovatelských videí (která lidé skutečně chtějí sledovat)

Použití clony k ovládání hloubky ostrostiJak nyní dosáhneme malé hloubky ostrosti, když chápeme, proč bychom ji mohli chtít?

Clona vašeho objektivu je prvním a nejdůležitějším faktorem, který určuje vaši hloubku ostrosti. Malá hloubka ostrosti je vytvářena velkou clonou, která propouští hodně světla (ale má malé „/stop číslo:„/2.8 je větší clona než „/11).Vzdálenost, ohnisková vzdálenost a velikost snímače jsou důležité faktory.Přestože je clona nejzřetelnějším a nejbezprostřednějším způsobem, jak ovládat hloubku ostrosti, je třeba zvážit i další faktory.

Začněte tím, že čím blíže umístíte fotoaparát k objektu, tím menší hloubky ostrosti dosáhnete. Je stále obtížnější udržet objekt zaostřený, když jej zaplníte větším množstvím.

Podobně zvětšení vzdálenosti mezi vaším objektem a pozadím přispěje k menší hloubce ostrosti a rozmazání pozadí. Hloubku ostrosti můžete změnit pohybem fotoaparátu nebo objektu.

Je běžnou mylnou představou, že objektivy s delší ohniskovou vzdáleností mají menší hloubku ostrosti. Přesnější je říci, že delší ohnisková vzdálenost zvětší vaši scénu, a když ji přiblížíte k sobě, hloubka ostrosti se zdá být mělčí. Rozmazané oblasti obrázku budou zvětšeny, takže budou vypadat ještě rozmazanější!

A konečně, čím větší je snímač ve fotoaparátu, tím blíže se musíte k objektu přiblížit, aby zaplnil rámeček. To, jak jste pravděpodobně uhodli, znamená, že hloubka ostrosti bude mělčí.


Potřebujete ND filtry?K fotografování scén s malou hloubkou ostrosti nepotřebujete neutrální filtr, ale v určitých situacích může být užitečný. Pokud fotografujete za jasného světla a chcete použít větší clonu pro dosažení malé hloubky ostrosti, filtr s neutrální hustotou vám zabrání přeexponovat snímek.A co přístup zaměřený na sledování?Kolečko následného ostření vám umožňuje doladit zaostření objektivu přesněji, než můžete rukama. Následné zaostření může být dobrou investicí, pokud pracujete s velmi malou hloubkou ostrosti a potřebujete být přesní při výběru ohniskových bodů.Zvažte použití značekPři fotografování s malou hloubkou ostrosti je velmi snadné, aby se vaše ohnisko posunulo v záběru a bylo rozmazané. Označením vašich objektů budou přesně vědět, kde v každé scéně mají být, abyste je mohli udržet zaostřené. Podobně můžete udělat značky na kolečku sledování, aby byl objekt v záběru ostrý.Je nutné, abyste používali monitor?

Pokud připojíte fotoaparát k monitoru, budete moci vidět své scény jasněji. To vám pomůže určit vaše ohniska, zejména při práci s malou hloubkou ostrosti.

Chcete se dozvědět více tipů a triků pro tvorbu obsahu? Přečtěte si tyto články, které vám pomohou růst:

 • Nejlepší mikrofony pro vloggery, podcastery a filmaře
 • Studiové mikrofony – průvodce nahráváním pro začátečníky  
 • Co je to vlastně ISO? Průvodce manuálním režimem krok za krokem pro začátečníky
 • 15 nejlepších pohybů fotoaparátu, které tvůrci obsahu potřebují začít používat
 • Digitální fotoaparát versus fotoaparát chytrého telefonu – který je nejlepší pro natáčení


Závěr

Kromě zřejmých technických omezení spojených s používáním malé hloubky ostrosti, jako jsou přeexponované scény a nedostatečně přesné ohnisko, je snadné tuto techniku ​​přehnaně používat.

Pokud k tomu dojde, vaše publikum se začne docela nudit, takže nezapomeňte použít dobrou kombinaci mělčích a hlubších hloubek ostrosti, abyste posunuli svůj příběh dál a udrželi věci vizuálně zajímavé.

Chcete se dozvědět více o fotografování?

Staňte se lepším fotografem s Ročním členstvím MasterClass . Získejte přístup k exkluzivním videolekcím, které vyučují mistři fotografie, včetně Jimmyho China, Annie Leibovitzové, Tylera Mitchella a dalších.Chcete se dozvědět více?

Připojte se k našemu týdennímu zpravodaji níže, který obsahuje inspirativní příběhy, tipy pro tvorbu filmů s nízkým rozpočtem a komplexní recenze vybavení, které vám pomohou proměnit vaše filmové projekty ve skutečnost!

Pokud jste shledali tento příspěvek užitečným, zvažte jeho sdílení nebo dejte vědět svým přátelům prostřednictvím sociálních sítí. Chcete něco dodat? Neváhejte tak učinit v sekci komentářů níže. Opravdu si toho vážím!

📌 Nezapomeňte si blog uložit na později, připněte obrázek níže!

O autorovi:Trent ( IMDB   | Youtube strávil více než 10 let prací na řadě filmových a televizních projektů. Píše o svých zkušenostech, aby pomohl (a pobavil) ostatní. Pokud nepracuje, buď cestuje, čte nebo píše o cestování/filmu, nebo plánuje cestování/filmové projekty.

 1. Průvodce režimem časosběrného snímání Canon EOS R5

 2. Astro-multispektrální klipový filtr STC bojuje proti světelnému znečištění uvnitř fotoaparátu

 3. Jak používat monochromatické barvy k přenosu více emocí ve vaší fotografii

 4. Jak vytvořit vynikající cestovní fotografie a kam se podívat

 5. The Ultimate Guide to Street Photography (2022)

 1. Tipy a triky pro noční fotografování hvězdné oblohy

 2. 9 klasických pohybů fotoaparátu

 3. 3 začátečnických chyb, kterým je třeba se vyhnout při focení na bílém pozadí

 4. 8 tipů pro nováčky ve fotografování jídla

 5. Jak používat monochromatické barvy k přenosu více emocí ve vaší fotografii

Fotografické tipy