REC

Tipy na natáčení videa, produkci, střih videa a údržbu zařízení.

 WTVID >> česká videa >  >> natáčecí zařízení >> natáčecí zařízení

DSLR vs. bezzrcadlovky:výhody a nevýhody každého

Navzdory tomu, že většina výrobců nyní věnuje své zdroje vývoji technologie bezzrcadlovek, rozhodnutí o koupi DSLR vs bezzrcadlovky není tak otevřené a uzavřené. Stále existují dobré důvody, proč si pořídit DSLR, i když existuje více důvodů, proč investovat do bezzrcadlovky.

V dnešní době se vyrábí méně DSLR, ale stále se vyrábí. Ty DSLR, které jsou uváděny na trh, představují vrchol této technologie. Nákup digitální zrcadlovky v dnešní době znamená, že získáváte plody více než deseti let technologických vylepšení.

Bezzrcadlovky také ušly dlouhou cestu od svých skromných začátků, kdy byly vnímány spíše jako fotoaparát pro začátečníky (v některých ohledech se tato role obrátila). To, čemu se kdysi říkalo kompaktní systémové fotoaparáty nebo CSC, je nyní hlavním cílem téměř každé tradiční značky fotoaparátů, kromě Pentaxu. Skvělá věc na formátu mirrorless je, že je stále na začátku svého technologického vývoje.

Kam se postavíte v debatě o skvělých DSLR a bezzrcadlovkách, závisí na vašich potřebách fotografa. Potřebujete dříče s dlouhou výdrží baterie a širokou škálou speciálních objektivů, ze kterých si můžete vybrat? Nebo potřebujete něco malého a lehkého, něco rychlého a postaveného pro natáčení videa spolu se svými fotografiemi?

Než budeme diskutovat o výhodách a nevýhodách DSLR a bezzrcadlovek, pojďme nejprve prozkoumat, co znamená bezzrcadlová technologie.

 • Nejlepší profesionální digitální zrcadlovky

Co je bezzrcadlovka?

Nápověda je v názvu. Bezzrcadlovka nemá zrcadlo. V DSLR se obraz, který vidíte v hledáčku, odráží zrcátkem před snímačem. Když stisknete tlačítko spouště, zrcadlo se fyzicky odsune a umožní světlu dopadat na snímač. Bezzrcadlovky nemají zrcadlo. Světlo prochází objektivem a dopadá přímo na obrazový snímač. Tento obrázek můžete vidět v reálném čase buď na LCD fotoaparátu, nebo v elektronickém hledáčku (EVF), pokud jej má.

Zrcadlo v DSLR je jen přepracováním technologie, která se po desetiletí používala ve filmových fotoaparátech. Z tohoto důvodu funguje výjimečně dobře. Ale nástup technologie mirrorless ukázal, že může zlepšit některá omezení technologie DSLR. Hlavní z nich je rychlost a chvění fotoaparátu. Jak si dokážete představit, při fotografování s delšími časy závěrky může pohyb zrcátka způsobit malé vibrace uvnitř fotoaparátu. Podobně odstranění tohoto procesu znamená, že kamera může pracovat rychleji.

 • Nejlepší začátečnické bezzrcadlovky
 • Nejlepší profesionální bezzrcadlovky

Klíčové rozdíly mezi DSLR a bezzrcadlovkami

Diskutovali jsme o tom, jakou roli hraje zrcadlo v DSLR. Nyní se podívejme, co jeho odstranění znamená pro některé další funkce fotoaparátu.

Velikost

Ztráta zrcadla – značné součásti – znamená, že výrobci mohou navrhovat bezzrcadlovky v menších a lehčích tělech. Zejména pro fotoreportéry a pouliční fotografy je elegantnější a lehčí sada výhodná nejen tehdy, když jste delší dobu na cestách. Je také diskrétnější, přitahuje na sebe méně pozornosti.

Existují však i nevýhody. Menší těla fotoaparátů mohou být pro lidi s velkýma rukama nepohodlná. Stejně tak může být použití menších těl fotoaparátů s většími objektivy těžkopádné. Jiní prostě preferují velikost a hmotnost robustní DSLR.

Pro většinu fotografů však menší tělo znamená menší váhu na přenášení a více vybavení, které se vám vejde do tašky.

Výkon AF

Majitelé bezzrcadlovek těží z toho, že mají jediný AF systém. DSLR mají systém AF s fázovou detekcí pro fotografování pomocí optického hledáčku a systém automatického ostření s detekcí kontrastu nebo fázovou detekcí, když používáte obrazovku živého náhledu.

V počátcích bezzrcadlovek dokázaly DSLR bez problémů porazit CSC v rychlosti AF i přes přepínání mezi dvěma AF senzory. V dnešní době se však bezzrcadlovky mohou pochlubit mnohem rychlejšími AF systémy, které jsou lepší než ty nejlepší DSLR. Některé z nejlepších bezzrcadlovek se mohou pochlubit hybridními AF systémy na snímači, které jsou rychlejší, přesnější a přesnější než většina ostatních systémů.

DSLR vs bezzrcadlovka pro video?

Ačkoli nedávné DSLR dokážou nahrávat interní 4K video při 60p, bezzrcadlovky zde mají výhodu díky svým vynikajícím systémům AF, jak jsme popsali výše. Systémy automatického ostření bezzrcadlovek jsou nejen rychlejší a přesnější, ale nyní můžete při nahrávání videa často používat režimy AF na oči a sledování objektu.

A co víc, většina objektivů pro bezzrcadlové systémy je nyní navržena s ohledem na video. Jsou navrženy tak, aby byly při natáčení mnohem tišší.

Sériové snímání a rychlost závěrky

Jak si dokážete představit, absence zrcadla, které se musí pohnout při každém stisknutí spouště, znamená, že bezzrcadlovky dokážou pořizovat snímek za snímkem mnohem rychleji než digitální zrcadlovka. Výsledkem je, že snímková frekvence v režimu sériového snímání je u bezzrcadlovek mnohem rychlejší než u DSLR.

A co víc, bezzrcadlovky dokážou natáčet mnohem rychleji než DSLR pomocí toho, co se nazývá jejich elektronická závěrka. Bezzrcadlovky mají mechanickou závěrku (i když stojí za zmínku, že Nikon Z9 se mechanické závěrce úplně vyhýbá), ale mají možnost fotografovat s elektronickou závěrkou. Tím se obchází mechanická závěrka a říká fotoaparátu, jak dlouho má senzor nechat světlo zaznamenávat.

Elektronická závěrka je velkou výhodou zejména pro sportovní fotografy a fotografy divoké přírody, kteří často potřebují extra rychlost k zachycení prchavých okamžiků.

Další výhodou elektronické závěrky je absence jakéhokoli zvuku. Protože fotoaparát jednoduše říká senzoru, kdy má zaznamenat světlo, lze to provést tiše. Pokud natáčíte divokou přírodu nebo zprávy nebo dokument, může to být skutečná výhoda.

IBIS

Stabilizace obrazu vybavená objektivem je tu již nějakou dobu. Najdete to mezi mnoha zkratkami v názvu objektivu jako IS nebo VR (redukce vibrací) nebo něco v tom smyslu. Stabilizace založená na objektivu však může chránit před chvěním fotoaparátu pouze ve dvou osách – vertikální a horizontální.

S vývojem technologie mirrorless výrobci představili fotoaparáty s IBIS neboli stabilizací obrazu v těle, která dokáže zabránit chvění fotoaparátu v pěti osách. Systém IBIS detekuje pohyb vaší kamery, upozorní procesor, který pak spustí fyzický posun senzoru, aby kompenzoval vaše pohyby.

A co víc, v některých bezzrcadlovkách získáte ještě větší kompenzaci, když na fotoaparát s IBIS nasadíte objektiv s IS.

Drtivá většina DSLR toto nemá. Ze všech kladů a záporů v našem srovnání DSLR a mirrorless může být IBIS jednou z největších výhod investice do systému mirrorless.

Možnost fotografovat z ruky při měsíčním světle otevírá spoustu nových kreativních možností. Nebo pro svatebního fotografa, který nyní dokáže splnit požadavky na svatební video, aniž by musel pokaždé nastavovat stativ, IBIS práci mnohem usnadňuje.

Použití AI

Výrobci smartphonů používají technologii AI ve svých fotoaparátech již léta. Rozpoznání objektů a scén pomohlo mnoha fotografům získat slušné záběry tam, kde by dříve měli potíže. Nyní jsme svědky toho, jak se tato technologie AI dostává do bezzrcadlovek.

Eye AF a Animal Eye AF zcela změnily způsob, jakým mnoho lidí střílí. Přední fotografové divokých zvířat nám řekli, že to odstraňuje jeden z velkých tlaků a uvolňuje je, aby byli více v daném okamžiku. Canon má nyní také režim AF vozidla, který detekuje auta a zaostřuje na ně, když se pohybují ve vašem záběru.

Jak jsme viděli u softwaru pro úpravu fotografií, vývoj AI se bude pouze zlepšovat a vidíme, že se AI používá pouze v bezzrcadlovkách. Pouze jedna značka, Pentax, pokračuje ve vývoji nových DSLR a zatím ve svých fotoaparátech nepoužívá technologii AI.

 • Nejlepší fotoaparáty s automatickým zaostřováním na oči

Kam směřuje technologický vývoj fotoaparátů

Kdysi, v polovině roku 2000, jsme vedli tento rozhovor o DSLR a filmových fotoaparátech. Před patnácti lety byl veškerý výzkum a vývoj výrobců nalit do technologie DSLR. Pokud jste chtěli svému koníčku nebo podnikání zajistit budoucnost, DSLR byla výhodná investice.

Ale rozhovor se změnil. Všechny peníze nyní jdou do vývoje technologie mirrorless. A jak jsme v posledních letech viděli pokles prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy, výrobci budou méně riskovat vývojem nových specializovaných produktů. Budou laserově zaměřeny na budoucnost:technologii bezzrcadlových fotoaparátů.

Nyní si můžete koupit DSLR, ale jak dlouho bude podporována?

Zavedená technologie

Vše, co bylo řečeno, existuje jiný způsob, jak se na to podívat. Veškerý technologický vývoj možná směřuje k bezzrcadlovkám, ale DSLR jsou zavedenou technologií. Jsou projevem všech těch let výzkumu a vývoje. Když si dnes koupíte DSLR, budete vědět, že to, co je uvnitř, funguje.

Bezzrcadlová technologie, i když je svěží a vzrušující, se stále zdokonaluje. Pokud víte, že AF s fázovou detekcí DSLR vyhovuje vašim potřebám, možná nebudete muset investovat do bezzrcadlovky s hybridním systémem, který se stále zdokonaluje.

Čočky

Bez objektivu nic nenafotíte a je třeba říci, že jednou z největších výhod DSLR vs bezzrcadlovky je rozsáhlý ekosystém možností objektivů. Stačí se podívat například na řadu Canon EF.

Systémy bezzrcadlových čoček každým rokem rostou. Většina výrobců má pokryty základy a pak někteří. Ale pokud chcete u svých objektivů tuto skutečnou nuanci výběru, najdete je v systémech DSLR značek.

Jednou z možností je použití montážního adaptéru pro použití objektivu DSLR na bezzrcadlovce. To však vytváří dodatečné náklady a někdy ztratíte funkčnost objektivu v závislosti na adaptéru.

Cena

To je ten, který ovlivní rozhodnutí většiny lidí. DSLR zlevňují. Špičkové modely jako Canon EOS-1D X Mark III nebo Nikon D6 jsou stále velmi drahé, ale mnoho digitálních zrcadlovek na trhu pro začátečníky nebo nadšence lze nyní koupit za velmi příznivé ceny.

Bezzrcadlovky jsou nepochybně dražší, ale jak jsme nastínili výše, získáváte moderní technologie, budoucí vývoj prostřednictvím aktualizací firmwaru a mnoho dalšího. Pokud můžete navýšit svůj rozpočet, nákup bezzrcadlovek je jako nákup robotického vysavače namísto vzpřímeného vysavače.

 • Nejlepší fotoaparáty pro profesionální fotografování
 • Nejlepší profesionální fotoaparáty pro začátečníky a studenty

Používají profesionální fotografové bezzrcadlovky?

Ano, s vývojem technologie bezzrcadlovek mnoho profesionálních fotografů přešlo ze svých DSLR na bezzrcadlový systém.

Vyplatí se v roce 2022 kupovat DSLR?

Může to stát za to, ze správných důvodů. Pokud chcete levnější fotoaparát pro začátečníky, na kterém se ořežete a uvidíte, zda je fotografování pro vás, pak by mohla mít smysl základní DSLR. Nebo pokud chcete fotit něco, co vyžaduje speciální objektivy, jako je tilt-shift optika, která ještě nebyla vyvinuta pro bezzrcadlový systém vašeho výrobce, pak opět může mít smysl DSLR. Ale téměř podle všech ostatních kritérií je v roce 2022 lepší volbou bezzrcadlovka.

 • Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky

Jsou bezzrcadlovky budoucnost?

Bezzrcadlovky jsou budoucností fotoaparátů s výměnnými objektivy, stejně jako byly budoucností DSLR na počátku 21. století. Jak čas plyne a technologie se dále vyvíjejí, může se objevit nový formát a uzurpovat si bezzrcadlovku, ale zatím je těžké tvrdit, že bezzrcadlovky nejsou budoucností.


 1. Výhody a nevýhody založení produkční společnosti

 2. 11 typů DSLR a objektivů bezzrcadlovek pro váš osobní fotografický styl

 3. Výhody a nevýhody upgradu z telefonu na skutečný fotoaparát

 4. Klady a zápory doručovacích služeb autonomních dronů

 5. 5 nejlepších posuvníků ke spárování s bezzrcadlovými videokamerami

 6. Cine Gear 2017:Nové fotoaparáty, objektivy a příslušenství

 7. Výhody a nevýhody upgradu na snímač Full-Frame

 8. Klady a zápory:Je natáčení pomocí dronu stále životaschopné?

 9. Výhody a nevýhody satelitní navigace

 1. Který fotoaparát je nejlepší? Videokamery vs DSLR vs Mirrorless

 2. Nejlepší bezzrcadlovky do 2000 $ pro video a fotografii 2022

 3. Nejlepší bezzrcadlovky pod 1000 $ (2022)

 4. Nejlepší levný stativ pro bezzrcadlové fotoaparáty pro fotografování a video (2022)

 5. Nejlepší bezzrcadlovky pro rok 2021

 6. Nejlepší DSLR fotoaparáty pro rok 2021

 7. Co je DSLR fotoaparát?

 8. Bezzrcadlová kamera vs DSLR

 9. Co je to bezzrcadlovka:vysvětlení klíčové technologie

natáčecí zařízení